1920x100 firma

Wielokrotnie powtarzającym się pytaniem, które słyszę, jest kwestia co jest najważniejsze w uczeniu się języka angielskiego. Gramatyka czy słownictwo? Jak świat długi i szeroki znajdziemy pewnie zwolenników zarówno jednej i drugiej opcji. Ja skłaniam się do znalezienia złotego środka między tymi sprawami, dodając jednocześnie wagę słuchania oryginalnego języka angielskiego i próby rozmawiania w tym języku.

Zakładam, że wszyscy są w stanie pojąć tajniki gramatyki, jeden czas po drugim, w tempie odpowiednim dla siebie. Zakładam również, że większość z nas ma możliwość zapamiętania jakiejś ilości nowych słówek w określonym czasie. Niech to będą 2 słowa dziennie, jeśli Twój mózg nie może dać sobie rady z większą ilością. Po jednym tygodniu, znając nawet jeden czas i, powiedzmy, 14 słów, już jesteśmy w stanie tworzyć proste zdania, które – uwaga – możemy wypowiadać na głos. Jest to już jakiś rodzaj rozmowy, którą w najgorszym wypadku będziemy przeprowadzać ze sobą, ale jak to jest powiedziane, czasami trzeba mówić do siebie, żeby porozmawiać z kimś inteligentnym, czyż nie? Proponuję jednak dobierać poznawanie nowych słów w sposób logiczny, mam tu na myśli poznawanie czasowników, rzeczowników i przymiotników, żeby nasze zdania i konwersacja miała ręce i nogi. Z biegiem dni, przyjdzie czas na poznanie kolejnych kwestii gramatycznych itd.

Od samego początku bardzo ważnym elementem nauki jest słuchanie. Wiem, wiem! Już wszyscy myślą, że przecież słuchając nic nie rozumieją. Ja na to „super”, a właściwie „nie ma problemu”. Słuchając oryginalnego języka angielskiego, na wybranej przez siebie stacji, Wasz mózg rejestruje „melodię” języka, akcentowanie zdań lub pojedynczych wyrazów. Pomału zaczniecie rozumieć jeden wyraz, a potem kolejne.  Nie będziecie potem przerażeni kiedy spotkacie obcokrajowca, który do Was się odezwie. Słuchanie też może pomóc osobom, niestety wielu, którzy „boją się odezwać”. Jest wiele powodów ich strachu i jak to ze strachem bywa, zazwyczaj jest on irracjonalny.

Stosując więc "złoty środek" w uczeniu się, nie zapominajcie o fakcie, że niestety większość pracy musicie wykonać sami. Nikt całej wiedzy magicznie nie wtłoczy Wam do głowy. Dlatego ważne jest żeby robić wszystko we własnym tempie, ale i systematycznie. Jeśli jednak zdecydujecie się podjąć zadanie, zobaczycie kiedyś jak fajnie jest komunikować się z ludźmi z całego świata.