1920x100 firma

Have something done, to konstrukcja którą zajmowaliśmy się w zeszłym tygodniu i sądzę, że będzie fajnie przekazać kilka rzeczy na formu ogólnym. 

have something done - mieć coś zrobione, przez inną osobę lub osoby, często związane jest to z faktem, że płacimy na przykład za jakąś usługę. 

Wiecie, mam samochód, ale jestem zbyt leniwa, żeby go sama myć. Zlecam więc umycie komuś albo jadę do myjni.

Wtedy powiem, że: I have my car washed.

Zauważcie!

W tej konstrukcji zawsze muszą być obecne 3 elementy:

have

+ coś ( something) w postaci rzeczy która jest dla nas robiona

+ sama czynność ( czasownik, ale zawsze w Past Participle, czyli tzw. 3 kolumna)

Pamiętajcie!

have something done może występować w każdej formie gramatycznej, czasie, itd. Muszą być jednak zachowane te 3 elementy już wspomniane oraz typowe forma danego czasu. 

Popatrzcie: 

I have had my hair cut  - tu mamy czas Present Perfect. Skąd to wiemy? Bo jest "have", czyli operator czasu Present Perfect jak wiecie po have, w Present Perfect występuję tzw 3 kolumna, więc have ( z konstrukcji have something done) zamieniamy na had, a reszta już zostaje niezmieniona. 

 

John will have his dinner served -  tu mamy czas Future, dajemy więc "will" bo bez niego nie powstanie czas przyszły + have+ his dinner ( czyli somehting) + served ( 3 kolumna od czasownika serve, podawać, w tym wypadku) Oczywiście, John mógłby sobie sam podać objad, ale to już zupełnie inny temat ;)

 Jeśli podoba Wam się lekcja, możecie zawsze zostawić napiwek na PayPalMe

( Zdjęcie pochodzi z Internetu) 

have something done 5 728