1920x100 firma

 

Dziś kilka rzeczy związanych ze zwracaniem się do ludzi w języku angielskim.

Jak wiemy w angielskim wszyscy zwracają się do siebie per "ty", czyli są " on the first name basis".

Są jednak sytuacje formalne gdzie raczej należy użyć języka oficjalnego i nawet ja, znana z bycia zbyt przyjacielską, nie nazwę kogoś " honey", czy też "sugar".

W takich sytuacjach do panów zastosujemy słowo Mr (mister) + nazwisko lub imie i nazwisko. Np.  nice to meet you, Mr Brown

Schody zaczynają się kiedy zwracamy się do pań.   Dawniej używaliśmy Miss ( mis), do pań niezamężnych i Mrs ( misses), do pań zamężnych.

Jakieś 30 lat temu, panie stwierdziły jednak, że potrzeba neutralengo słowa, które nie będzie pokazywało statusu kobiety. Powstał skrót Ms ( czyt. mizz) i jest obecnie obowiązującym, szczególnie w biznesie i podczas spotkań formalnych, chyba że wiemy, że jakaś pani życzy sobie być nazywana inaczej.

Więc jeśli piszemy, powiedzmy, maila, to zaczynamy go od słów: Dear Ms Johns. ( szanowna pani Johns) i zachowujemy wszelkie normy.

Zawsze zwracajcie uwagę jak ktoś się przedstawia lub podpisuje maila, a potem tego się trzymajcie. Zapytanie jakiejś pani, jak życzy sobie być nazywaną, też sądzę nie jest głupim pomysłem. 

A co z wyrazami Sir ( do panów)  i Madam ( do pań) ?

Oczywiście też są w obiegu (np.  w południowych stanach USA, ludzie uzywają tych słów prawie cały czas, czyli techniczne nie są na ty) Kiedy my użyjemy tych dwóch wyrazów?

Generalnie w oficjalnych sytuacjach, kiedy chcemy kogoś dodatkowo uhonorować, z uwagi na jego lub jej pozycję lub wiek, oraz kiedy bezpośrednio się do kogoś zwracamy. Np. przechodzimy koło kogoś kto ma jakiś problem, pytamy: Can I help you, Sir? is everything all right, Madam?

Ponoć wtedy, ludzie powinni się poczuć bardziej wyjątkowo, choć nie wiem czy w taki sposób odbiorą to kobiety.......my możemy poczuć się trochę ......leciwie ( młodzież musi znaleźć to słowo w słownikach;) )  M'am - jest wersją skróconą wyrazu Madam. 

Ciekawostka(?) jedno ze znaczeń wyrazu 'madam' to pani zarządzająca domem publicznym. 

Jeśli podoba Ci się post, rozważ zostawienie drobnego napiwku PayPalMe dziękuję